سه شنبه, 25 مهر 1396 :: Tuesday, 17 October 2017
کد خبر: 92755
به مناسبت روز دندانپزشکی

بررسی اوضاع پوشش بیمه ای و امکانات دندانی در روز دندانپزشکی

از تبعات اختلافات طبقاتی در جامعه، تأثیرات سوء در حوزۀ بهداشت و سلامت دهان و دندان است؛ تا جایی که گوشه‌ای از شهر عده‌ای هر ماه  "بلیچینگ" (سفیدکنندگی) دندان‌هایشان را تجدید می‌کنند و برخی دیگر در گوشه‌ای دیگر مراجعۀ ضروری به دندانپزشک را تا جایی  به تأخیر می‌اندازند که یکسره برای کشیدن دندان به دندانپزشک بروند، چون هزینۀ کشیدن، از پرکردن مقرون‌به‌صرفه‌تر درمی‌آید!
بررسی اوضاع پوشش بیمه ای و امکانات دندانی در روز دندانپزشکی به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

 

*** 23 فروردین؛ بهانه‌ای برای توجه به سلامت دهان و دندان

مجلس شورای اسلامی در ۲۳ فروردین سال ۱۳۶۰ به ‌‌منظور گسترش و پیشرفت خدمات بهداشتی-درمانی دهان و دندان در مناطق محروم كشور و روستاها، قانونی با عنوان «طرح تربیت بهداشت‌كاران دهان و دندان» را تصویب كرد. در این قانون، مجلس، وزارت بهداشت و درمان را موظف کرد كه داوطلبانی را برای تربیت در این دوره جذب كند و پس از دادن آموزش‌های لازم، با مدرك فوق دیپلم، آنان را در مناطق محروم به خدمت گمارد تا از این طریق ضمن ارائه خدمات اولیه، از شیوع بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری نموده و اصل پیشگیری را مورد نظر قرار دهند.

از همان سال به پیشنهاد جامعه اسلامی دندان‌پزشکان ایران، 23 فروردین‌ماه هر سال به عنوان «روز دندان‌پزشکی» نامگذاری شد.

هرچند بهانۀ نامگذاری این روز با حمایت از حوزۀ سلامت دندانِ محرومین توأمان بود، اما به نظر می‌رسد در دهه‌های پس از انقلاب در این زمینه حمایت‌های ناچیز و حداقلی صورت گرفته است.

 

*** بیمه‌ها در خدمات دندانپزشکی، دست از پا درازترند

پوشش بسیار ضعیف بیمه‌های پایه در حوزۀ خدمات دندانپزشکی همواره محل گلایۀ اقشار متوسط و پایین جامعه بوده است. همۀ ما سردر کلینیک‌های دندانپزشکی این جملۀ آشنا را خوانده‌ایم که:

هیچ گونه قراردادی با بیمه ها (خدمات درمانی، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و...) نداریم!

آنچه که بیمه برای دندانپزشکی تقبل می‌کند را فقط باید نوعی "پول خرد" نسبت به هزینه‌های سرسام‌آور دندانپزشکی به حساب آورد. بیمه‌های پایه در حوزه دندانپزشکی، کمتر از ۱۰ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهند و ۹۰ درصد هزینه‌های دندانپزشکی بر دوش بیماران است و فقط بیمه‌های تکمیلی می‌مانند که خیلی از آن‌ها فقط مواد بی‌کیفیت چینی و خدمات غیراستاندارد و ارزان را پوشش می‌دهند، چون نمی‌خواهند هزینه خدمات استاندارد را تقبل کنند و خیلی اوقات هم خدمات ارائه شده به بیمار را صرفاً برای کاهش هزینه‌های خودشان، تائید نمی‌کنند.

 

0

 

بر اساس آمارهای اعلام شده، هم‌اکنون فقط حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد مردم بیمه‌های تکمیلی درمان دارند و اغلب کارمندند. در این بین، فردی که در مناطق محروم و حاشیه کلانشهرها زندگی می‌کند و کل حمایت‌های بیمه‌ای از او به یک دفترچه بیمه پایه ختم شده است، چنین فردی یا باید از جیب خودش، همه هزینه‌های درمان را تقبل کند یا به طور کلّی از سلامت دهان و دندانش منصرف شود.

 

*** "صبر می‌کنیم تا خرابیِ دندان به مرحلۀ کشیدن برسد"

طبق تعرفه دو سال پیش (۹۵) کسی با ۱۳ دندان خراب و پرشده و کشیده بخواهد فقط چند دندان ناقصش را ترمیم کند، باید برای هر بار مراجعه به دندانپزشک متخصص، ۳۴ هزار و ۵۰۰ تومان، حق ویزیت پرداخت کند.

اگر بخواهد ارتودنسی با پلاک پیچ‌دار انجام دهد، باید حدود ۷۲۰ هزار تومان را از جیب بپردازد.

یک جرمگیری کامل دندان، ۱۸۲ هزار و ۴۰۰ تومان و یک ترمیم سه سطحی کامپازیت یا همان پرکردن یک دندان هم ۱۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان آب می‌خورد.

حتی این فرد برای بیرون آوردن معمولی یک دندان عقل که جراحی هم نخواهد، باید ۶۶ هزار تومان پرداخت کند.

برای رسیدگی به پوسیدگی و یا روکش یک دندان باید هزینه ای حدود 200 هزار تومان پرداخت کرد.

قیمت ایمپلنت یا کاشت دندان هم که میلیونی است و هر پزشکی نرخ خاص خود را دارد.

 

0

 

برای بسیاری از خدمات مثل ترمیم، پرکردن، و کاشت دندان هیچ حمایتی از سوی بیمه‌های پایه وجود ندارد. پرداخت اغلب خدماتی که در بالا ذکر شد را بیمه‌های پایه قبول نمی‌کنند و وخامت اوضاع زمانی روشن‌تر می‌شود که

1. این قیمت ها مربوط به برخی دکترهایی است که به ندرت می توان پیدا کرد و هزینه سایر دندانپزشکان بسیار بالاتر از این مقدار است و

2. این آمار "رسمی" و به اصطلاح "روی کاغذ" است؛ طبیعتاً آنچه در عمل رخ می‌دهد تفاوت‌هایی با ارقام تعیین‌شده از سوی قانونگذار دارد که کار را سخت‌تر از آنچه هست، کرده است.

 

آمارها حاکیست افراد بالغ در ایران، به‌طور میانگین ۱۳ دندان کشیده شده، پر شده یا خراب دارند که خیلی از آنها بی‌خیال درمان شده‌اند. طبق اعلام وزیر بهداشت 95% خدمات دندانپزشکی در ایران در بخش خصوصی ارائه می‌شود و خدمات دندانپزشکی دولتی بسیار کم است. متاسفانه مردم ما در سنین بالای 50 سال دندان‌های پوسیده بسیاری دارند. به طور میانگین هر کودک ایرانی که به سن پنج سالگی می‌رسد، بین چهار تا هفت دندان خراب دارد.

براساس آماری تأمل‌برانگیز از سوی وزارت بهداشت، چهار دهک مردم یعنی نزدیک به 40% جمعیت کشور، استطاعت مراجعه به دندانپزشک را ندارند، چون هزینه‌ها بسیار بالاست و هیچ تناسبی با جیب مردم ندارد. گاهی یک مراجعه به دندانپزشک سبب صرف نصف و یا تمام حقوق یک ماه یک کارمند یا کارگر ساده می‌شود.

 

0

 

از آنجایی که بیمه ها فقط معاینه اولیه، جرم گیری و کشیدن دندان را پوشش می دهند. بنابراین نتیجۀ تلخ و خطرناک برای سلامت عمومی دندان در کشور این می‌شود که برای اقشار کم‌درآمد، ترمیم، پرکردن، جرم‌گیری، ریشه درمانی، اصلاح و کلاً حفظ دندانِ پوسیده، نمی‌صرفد، بلکه متأسفانه اگر مراجعه به دندانپزشک را تا جایی  به تأخیر بیندازند که یکسره برای کشیدن دندان به دندانپزشک بروند، مقرون‌به‌صرفه‌تر درمی‌آید.

 

*** حرکت برای حمایت‌های اقتصادی و فرهنگی از سلامت دهان و دندان

اینجا ظاهراً تنها جایی است که مثل معروف "پیشگیری بهتر از درمان است" صدق نمی‌کند و اساساً از ریشه قطع کردن، نه تنها از پیشگیری بلکه حتی از درمان هم بهتر می‌شود!

عدم توان بسیاری از خانواده‌های فاقد تمکّن مالی برای مراجعه به دندانپزشکی در حالی است که شهروندانی با اختلاف طبقاتی، طی روزمره به دنبال عمل‌های جراحی لوکس زیبایی (چه بسا در همین حوزۀ دهان و دندان مانند بلیچینگ) هستند و مشکلی برای پرداخت هزینه‌های گزاف آن ندارند.

تبلیغات این چنینی را هر روزه در اطرافمان می‌بینیم و می‌شنویم:

0

 

از تبعات اختلافات طبقاتی در جامعه، تأثیرات سوء در حوزۀ بهداشت و سلامت دهان و دندان است؛ تا جایی که گوشه‌ای از شهر عده‌ای هر ماه  "بلیچینگ" (سفیدکنندگی) دندان‌هایشان را تجدید می‌کنند.

 

دولت، رسانه‌ها، دانشگاه‌ها، دندانپزشکان، آموزشگاه‌های بهداشت دهان و دندان باید حلّ این معضل چندوجهی را وظیفه همگانی خود بدانند و به‌خصوص در نسل‌های آتی برای ارتقای سطح بهداشت دهان و دندان جامعه از یک سو فرهنگ‌سازی کنند و از سوی دیگر طرح‌های حمایتی از اقشار کم‌درآمد را در حوزه‌های بهداشت دهان و دندان اجرایی کنند.

 

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.