سه شنبه, 25 مهر 1396 :: Tuesday, 17 October 2017
کد خبر: 92456
یادداشت

"کشتار" برای پایان دادن به "کشتار" !!!

اینکه سازمان ملل حمله موشکی آمریکا به سوریه را محکوم کند و برای مردم غیر نظامی سوریه ابراز نگرانی هم بکند با حمایت صد در صدی بدنه حاکمیت آمریکا با این حمله وحشیانه فرق چندانی نمیکند. چرا که عزم راسخ برای ویرانگری با چند توصیه ی غیر الزام آور خدشه دار نمیشود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

خبر حمله نظامی آمریکا از دیروز در سرتاسر رسانه های جهان پیچیده است. مدت زمان زیادی نگذشت تا حامیان این وحشی گری و مخالفانش از هم جدا شوند. سوریه گوشت قربانی آزمون و خطاهای نظامی و سیاسی قدرت طلبان شده و هر کسی به خودش جرات میدهد تا به هر نحوی با انگیزه اصلاح امور با باروت به سمت سوریه بیاید.

جنایتی که ارتکاب آن توسط آمریکا در سوریه کلید خورده است اصلا فرایند پیچیده ای ندارد.

 

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در اولین سخنان خود پس از حمله به پایگاه ارتش سوریه گفته است:

حمله به سوریه در راستای منافع حیاتی امنیت ملی ما بود.

از همه ملل متمدن می‌خواهم که برای پایان دادن به کشتار و خونریزی در سوریه به آمریکا بپیوندند.

 

ببینید! موضوع پیچیده نیست. آمریکا در شرایطی که وضعیت سوریه و تروریسم وارداتی در آن در حال بهبود است و زمام امور اصلاح در دست کشورهای همسایه و ذینفع تر نسب به بقیه دنیا قرار دارد، از آن سر دنیا مانند همه جنگ های دیگری که در منطقه به راه انداخته است وارد عمل میشود و سلاح های کشنده خودش را قبل از گذشتن تاریخ انقضای آن ها حرام میکند.

دلیل واهی تنها واژه ی مناسبی است که به جای هدف آمریکا در این کشتار و خونریزی میتوانیم به کار ببریم. نظر دنیا درمورد کنترل تروریسم در سوریه با نظر ترامپ متفاوت است. آیا این شائبه به وجود نمی آید که این اقدام برای تقویت مجدد تروریسم در ازای تضعیف دولت و ارتش رسمی سوریه باشد.

ترامپ در شرایطی دستور حمله به سوریه را صادر میکند که دلیلش استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمایی میباشد. اولا که این ادعا کاملا مردود است. هیچ دلیل، نشانه و توجیه عملیاتی و سیاسی برای استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی وجود نداشته و اساسا سالها قبل با همکاری دولت سوریه، مجموعه سلاحهای شیمیایی این کشور از سوی بازرسان سازمان ملل به طور کلی جمع آوری ، منتقل و منهدم شده است. 

البته جای تعجب ندارد. چون جنگ افروزی آمریکا در افغانستان و عراق را فراموش نکردیم. سال ها جنگ و خونریزی بی نتیجه، صرفا با یک دلیل واهی....

وقتی می شنویم که ترامپ مجوز شلیک موشک ها را با انگیزه پایان دادن به خونریزی و کشتار صادر کرده است باز هم تعجب نمیکنیم. و تنها لبخندی به تمسخر بر لب می آوریم. چون یادمان نرفته بمب های هسته ای هیروشیما و ناکازاکی را. تفکر ترامپ، آن روز با قتل عام هزاران نفر فکر کرد که به جنگ پایان داده است در حالی که جنگ عقیده با آمریکا از آن روزها آغاز شد و شدت گرفت. 

همانطور که پیش از این نیز گفتیم آن چه که امروز در سوریه به دست آمریکا در حال انجام شدن است اصلا سناریوی غیر قابل فهمی ندارد. روحیه سبعیت آمریکایی نمیتواند آرام بگیرد. بوش باشد یا اوباما؛ کلینتون باشد یا ترامپ تفاوتی ندارد. وحشی، وحشی است.

 

حتی اگر اخبار را هم رصد نکنیم میتوانیم پیش بینی کنیم که چه کشور هایی از حمله آمریکا به خاک سوریه حمایت میکنند و کدامین کشورها محکوم.

این که قطر و عربستان و ترکیه برای خونریزی آمریکا دم تکان دهند چیزی را عوض نمیکند ولی اینه ایران و روسیه و دیگر کشورهای حق طلب این عملیات غیر انسانی و غیر منطقی را محکوم کنند برای تعرض کننده تبعاتی را خواهد داشت که جرات تکرار آن را از او سلب خواهد کرد.

 

نمایش مقاومت به قوت خود باقی خواهند ماند. چرا که تنها ساعاتی پس از حمله موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات دو هواپیما از بخشی از این پایگاه به پرواز درآمدند، بخشی از این پایگاه  دوباره فعال شده است و دو فروند هواپیما به اهدافی در نزدیکی تدمر حمله کردند.

 

اینکه سازمان ملل حمله موشکی به سوریه را محکوم کند و برای مردم غیر نظامی سوریه ابراز نگرانی هم بکند با حمایت صد در صدی بدنه حاکمیت آمریکا با این حمله وحشیانه فرق چندانی نمیکند. چرا که عزم راسخ برای ویرانگری با چند توصیه ی غیر الزام آور خدشه دار نمیشود.

 

نگاهى به وضعیت داخلى آمریکا، مواضع مقامات این کشور و اطلاعاتى که تا الان منتشر شده، نشان مى‌دهد این حمله بیش از هر چیز با هدف کسب پرستیژ، جلب حمایت داخلى و نمایش استقلال از روسیه، انجام گرفته است. این به معنای آن است که احتمالا این جسارت و تعرض به خاک سوریه ادامه نخواهد یافت. در صورت صحت ادعای فوق امیدواریم یک روز صبح در رسانه ها از حمله ی پیشگیرانه آمیریکا به کره شمالی و با در جریان قرار دادن ژاپن و کره جنوبی نباشیم. زیرا در این مورد پس لرزه های حمله به یک کشور کمی متفاوت خواهد بود.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.