چهارشنبه, 26 مهر 1396 :: Wednesday, 18 October 2017
کد خبر: 109319

"محسن حججی" الگوی جوانان جهان

روز بین الملل جوانان روزی است که در تقویم کشورهای مختلف برای پرداختن به جایگاه جوانان نام‌گذاری شده‌است. این در حالی است که ما در کشور عزیزمان به رسم بزرگداشت سالروز ولادت حضرت علی اکبر، فرزند بزرگ امام حسین علیه السلام، این روز را به عنوان روز جوان میشناسم. به نظر میرسد در ایران روز ولادت حضرت علی اکبر از روز بین المللی جوانان از رسمیت بیشتری برخوردار است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

جوانی، پرنشاط ترین و زنده ترین و در عین حال فریبنده ترین فصل از روزهای زندگی انسان است. به همین دلیل، توجه به آن و بهره مندی بیشتر و بهتر از آن، اهمیت ویژه ای دارد. انسان موفق کسی است که از موتور پرانرژی و پرشتاب جوانی برای حرکتی تند و موفق در مسیری درست به سوی هدفی معیّن بهره گیرد. بسیاری از افراد بشر این دوران پرنشاط و مهم را در میان سرمستی های زمانه به غفلت می گذرانند و آن را بی هیچ بهره ای از دست می دهند.

 

روز جهانی جوانان یک رویداد سالانه است که در ۱۲ آگوست، برگزار می‌شود. این روز توسط یونسکو نامگذاری شده است. روز بین الملل جوانان روزی است که در تقویم کشورهای مختلف برای پرداختن به جایگاه جوانان نام‌گذاری شده‌است. این در حالی است که ما در کشور عزیزمان به رسم بزرگداشت سالروز ولادت حضرت علی اکبر، فرزند بزرگ امام حسین علیه السلام، این روز را به عنوان روز جوان میشناسم. به نظر میرسد در ایران روز ولادت حضرت علی اکبر از روز بین المللی جوانان از رسمیت بیشتری برخوردار است.

 

امروز روز جهانی جوانان در تقویم جهان است و به همین مناسبت بر آن شدیم تا به مقایسه چند متغیر اساسی درزندگی جوانان ایرانی و غربی بپردازیم.

 

 

جوانان ایرانی؛ جوانان غربی

جوانی چالش ها و پستی و بلندی هایی دارد از جنس خودش؛ خیلی ها جوانان را به خاطر این موارد طرد می کنندو خیلی ها هم سعی می کند واقعیت ها را درست ببینند. از دید بسیاری از پژوهش گران مسائل جوانان، گسترش امکانات ارتباطی و نیز تحرک بیشتر  افراد در سطح دنیا زمینه های  شکل گیری نوعی فرهنگ  نسبتا همگون جهانی را فراهم آورده است.این همگونی به خصوص در مورد جوانان قابل مشاهده است.

جوان ایرانی تربیت شده مکتب اسلام و فرهنگ غنی ایران اسلامی است، تفکرات جوان ایرانی با جوان غربی قابل قیاس نیست و تفکرات جوانی که در غرب بدون هیچ دلبستگی فرهنگی، ملی و حتی کشوری تربیت می شود با جوان ایرانی بسیار متفاوت است.

براساس معیارهای حاکم در کشور، جوان ایرانی مشتاق تلاش و آماده ایثار است و با نگاهی دقیق به سمت جلو پیش می رود. جوانان ایرانی دارای نبوغ و ذکاوت هستند و با موفقیت مراحل پیشرفت در عرصه های علم و دانش آموختگی را طی می کنند.

عناصری که در بالا به آن ها اشاره شد و جوان ایرانی را با آن ها تعریف کردیم غالبا در بین جوانان غربی که از نعمت اسلام محروم هستند مشاهده نمی شود.

 

 

مقایسه متغیر های اساسی بین جوانان ایرانی و غربی

جوانان از سن 12سالگی تا حداکثر 18 سالگی در مرحله عبور از دوران اجتماعی شدن هستند بدین معنا که از طریق تعامل مستمر با نهادهای اجتماعی مختلف  از خانواده گرفته تا نهادهای سیاسی و حکومتی آرام آرام راه و رسم آداب زندگی اجتماعی را می آموزند و به عنوان فردی کامل  پا به صحنه اجتماع می گذارند.

 

متغیر حس ناسیونالیستی:

احساس تعلق جوانان ایرانی نسبت به هویت ملی خود از اکثر کشورها در تحقیقات بیشتر است. این احساس تعلق هم در میان جوانانی قوت دارد که خود را قبل از هرچیز ایرانی می دانند و هم در میان جوانانی که قبل از هرچیز خود را مسلمان قلمداد می کنند. چرا که ما ایران اسلامی را به رسمیت می شناسیم و این گفته به تایید گفتاری و رفتاری همه اقشار جامعه رسیده است. این احساس تعلق در سال های اخیر مختصری در بین جوانان افزایش یافته است.

تعلق به وطن در بسیاری از کشور های توسعه یافته کم کم از بین جوانانشان رخت بر بسته است. این روند با گذر زمان رو به گسترش است. مقایسه مشارکت های دیروز و امروز مردم اروپا و آمریکا در تحولات سیاسی تاییدی بر این مدعا ست. روحیه علی السویه بودن مردم نسبت به سرنوشت کشورشان حاصل حس عدم تعلق به وطن است.

 

متغیر سیاست:

از جمله جنبه  هایی که جوانان ایرانی را از  جوانان سایر کشور ها جدا میکند میزان اهمیتی است که برای سیاست قائل هستند. این حساسیت ها تنها در سطح حساسیت های شخصی باقی نمی مانند و در میزان گفت و گوها و بحث های سیاسی نیز خود را نشان می دهند. این تفاوت ها زمانی  اهمیت بیشتری می یابند که بدانیم  طی دهه گذشته  میزان کم حساسیت جوانان در کشورهای صنعتی به مسائل سیاسی و تلاش برای دگرگون کردن این وضعیت یکی از دغدغه های بزرگ حکومت های این کشور ها را در دهه گذشته تشکیل می داده است. با این حساب حساسیت جوانان ایرانی به مسائل سیاسی امتیازی چشمگیر برای جامعه به حساب می آید که البته نحوه بهره برداری  از آن مستلزم رعایت ظرافت ها و وجوه و درایت خاصی است.

 

متغیر مذهب:

مناسبات مذهبی در ایران که نیاز به گردهمایی مردم و تعظیم شعائر دارد لبریز از جوانانی است که هم در عرصه های اجتماعی و سیاسی حاضر و فعال هستند و هم در عرصه های فرهنگی و مذهبی مانند مناسبت های ماه های خاص قمری. در واقع روند اجتماعی شدن و گسترش تکنولوژی با همه تهدید هایی که با خود به همراه دارد به حمد الهی موفق نشده است مذهب و به طور وسیع تر اصول اعتقادات را از جوان ایرانی بستاند.

اما امروز در غرب کلیساها محل تجمع پیرمرد ها و پیرزن هاست. جوانان عموما از دین خاصی پیروی نمیکنند و به زعم خود سعی میکنند انسان شریفی باشند که معلوم نیست چقد بدون برنامه های الهی در این مسیر موفق خواهند بود.

 

 

جوان ایرانی در آینه کلام رهبر معظم انقلاب

بیانات و سخنان پربارو شیرین مقام معظم رهبری از این جهت برای جوانان جالب، جاذب و درس آموز است که معظم له چه قبل و چه بعد از انقلاب، سال های سال با اقشار مختلف جوانان – خصوصا طلاب و دانشجویان مبارز و مسلمان و انقلابی- به عنوان یک الگو و راهنمای فکری و فرهنگی و مقتدای عقیدتی و سیاسی مأنوس بوده اند و با مسائل، مشکلات، روحیات و زبان این نسل پرشور کاملا آگاهی وآشنایی دارند.

دلیل براین مدعا، بیانات ایشان در جمع جوانان استان گیلان است:

" ... من عمرم را در میان جوان ها گذراندم. از دورانی که خودم جوان بودم، با جوان های دانشگاهی که خارج از محیط ما بودند، ارتباط برقرار کردم تا امروز هم ارتباط من با جوان ها قطع نشده است. بنابراین می دانم حال و هوای جوانی چیست و امروز در فضای جوانی ما چه می گذرد...."

 

جلسات مستمر با جوانان انقلابی و خط دهی به آنان درامر مبارزه با رژیم ستم شاهی، پاسخ به سوالات و شبهات فکری و عقیدتی آنان، حضور در مجامع جوان به خصوص دانشگاه و ارتباط با دانشجویان قبل و بعد ازانقلاب، از ریاست جمهوری تا رهبری وتأکید بر ضرورت به کارگیری نیروی جوان در مسئولیت های اجرایی کشور و اعتماد و ایمان به نسل جوان، حاکی ازعلاقه ی وافر ایشان به حشر و نشربا جوانان و آگاهی از حال و هوای جوانی است. آنچه در پیش روست گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در باره جوانان است.

 

ستاره جوانی

آن چیزی که معمولا درملاقات با جوانان، اول بار به ذهن من می زند و بارها به آن فکر کرده ام، این است که آیا این ها خودشان می دانند که چه ستاره ای درجبین شان دارد می درخشد؟ من این ستاره ها را می بینم اما آیا خودشان هم می بینند؟ ستاره جوانی چیز بسیار درخشان و خوش طالعی است. اگر جوانان این چیز قیمتی و بی نظیر را در وجود خودشان حس کنند، فکر می کنم که انشا ا... ، ازآن خوب استفاده خواهند کرد. 7/2/77

 

جوان، محور تحرک جامعه

جوان درهر جامعه و کشوری، محور حرکت است. اگر حرکت انقلابی و قیام سیاسی باشد، جوانان جلوتر از دیگران در صحنه اند. اگر حرکت سازندگی یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلوتر از دیگران اند و دست آن ها کارآمدتر از دست دیگران است. حتی در حرکت انبیای الهی هم – از جمله حرکت صدر اسلام – محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک جوانان بودند.15/8/70

 

تربیت جوانان درغرب، عامل نابودی پایه ای نظام غربی

یکی از گرفتاری های بزرگ کشورهای غربی، مسئله ی جوان های آن هاست. غرب، مشکل جوانان را حل نکرده. خیال نکنید که مسئله جوانان- چه دختر و چه پسر- در جوانع غربی حل شده است. تربیت جوانان درغرب عامل نابودی پایه ای نظام غربی است. در آن جوامع، جوان به طور معمول مایل به بی بند وباری، نابرخورداراز حیا ومایل به ارتکاب جنایت و تجاوز و تعدی تربیت می شود و در فساد اخلاقی، غرق است. چنین نسل جوانی برای هر جامعه ای در هر حدی از عمل و معرفت و ثروت هم که باشد، مثل موریانه پایه های آن جامعه و نظام را می جود و از بین می برد. 26/9/75

 

ویژگی های جوانان امروز

به نظر من جوانان ما امروز هم خدایی مومن و با صفایند. شما ببینید دانشگاه های ما چه گونه است. ببینید کارگاه های ما چگونه است. شما ببینید در روز راهپیمایی بیست و دوم بهمن یا روز قدس، اکثر این جمعیتی که مثل سیل به خیابان ها می آیند، چه کسانی هستند. همین جوانانند. همان روح الهی، همان انگیزه و صاعقه ی الهی ، هنوز هم در کشور وجود دارد و بازهم کارسازاست. همین روحیه، باز هم کشور را به ساحل نجات خواهد رسانید. 7/2/77

 

سه خصوصیت بارز یک جوان

من اساسا در بین این خصوصیات مهمی که جوانان دارند، سه خصوصیت را خیلی بارز می بینم. آن سه خصوصیت عبارت است از: انرژی، امید، ابتکار. این سه خصوصیت برجسته درجوان است. اگر واقعا رسانه ها در کمک های فرهنگی که به ما می کنند- چه گویندگان مذهبی، چه گویندگان مسائل فکری و فرهنگی، چه صداوسیما، چه مدرسه ها- بتوانند این سه خصوصیت عمده را درست هدایت کنند، من خیال می کنم که خیلی راحت می شود یک جوان، راه اسلامی را پیدا کند. چون اسلام هم چیزی که از ما می خواهد، این است که ما استعدادهای خودمان را به فعلیت برسانیم. 7/2/77

 

سه خصوصیت، شرط موفقیت جوان

اگر شما جوانان این سه خصوصیت را در خودتان بوجود آورید، در هر شرایطی و در همه ی زمینه هاموفق خواهید بود.

جوان اولا، باید احساس مسئولیت کند. یعنی واقعا خودش را مسئول بداند و بخواهد که زندگی را با پای خودش پیش ببرد و حرکت کند و مثل پرکاهی د رامواج حوادث نباشد.

ثانیا، با ایمان حرکت کند. ایمان نقش بسیار مهمی در پیشرفت در همه ی میدان ها و نیز پیروزی بر همه ی موانع دارد.

ثالثا، بصیرت و آگاهی داشته باشد.

اگر جوانان این سه خصوصیت را در خودشان تأمین کنند- که البته کار چندان آسانی نیست، اما بسیار ممکن است- در همه زمینه ها شما می توانید موفقیت خودتان را تضمین کنید.3/11/77

 

خصوصیات جوانان ایرانی

بعضی ها نسبت به نسل جوان ایرانی، از لحاظ اعتقادات و از لحاظ ایمان، به طور افراطی دچار قضاوت های غلط و انحرافی هستند. من اعتقادم این است. کاوش ها هم همین را نشان می دهد که جوان ایرانی، جوانی است مومن، پاکدامن، پاک گوهر، دارای زمینه های دینی بسیار زیاد، مایل به جنبه های معنوی. 7/2/77

 

جوان و جاذبه های معنویت

به نظر من، امروز بیشترین چیزی که می تواند در جوان ها جاذبه ایجاد کند، جاذبه ی معنویت است، البته همراه با منطق. اینکه می بینیم یک جوان به این در یا آن در می زند، دنبال فلان خط سیاسی، دنبال فلان گروه و فلان شعار سیاسی غلط، دنبال دسته بندی های بی خودی که گاهی در دانشگاه هاست می رود- و تکلیف این آقایان وزراست که مقداری دستی به سر و روی این چیزها بکشند و کمی اصلاحش بکنند- این بر اثر خلا معنوی است که به این در و آن در می زند، گم شده دارد. شما این گمشده را به او بدهید.

 

 

مصداق جوان تراز انقلاب اسلامی

محسن حججی جوان 25 ساله مدافع حرم که در نبرد با کوردلان داعشی به شهادت رسید، از فعالان فرهنگی نجف آباد بود. او یکی از جوانان بسیجی بود که تنها به خاطر احساس تکلیف و وظیفه در دفاع از حرم اهل بیت (ع) به عراق رفت.

محسن حججی از جهادگران و اعضاء فعال موسسه شهید کاظمی پس از 2 روز اسارت، به دست تروریست‌های تکفیری در سوریه به شهادت رسید.
این جهادگر فرهنگی در ترویج و تبلیغ کتاب بسیار فعال بود و در اردوهای سازندگی جهادی علاوه بر فعالیت عمرانی، در حوزه فرهنگی نیز دست به اقدامات جهادی می‌زد.
همچنین شهید حججی در مدارس به تبلیغ کتاب می‌پرداخت و از زمره پیشگامان معرفی کتاب در نماز جمعه بود. او در نجف‌آباد استان اصفهان به معرفی و تبلیغ کتاب می‌پرداخت.
این جوان 25 ساله در دومین اعزام خود به سوریه در مرز عراق با این کشور به دست داعش در منطقه‌ای به نام تنفت به شهادت رسید. از این فعال فرهنگی فرزندی تقریبا دو ساله باقی مانده است.

ویژگی های جوان ایرانی همان چیزی است که باعث شده است گل سر سبدی مانند شهید محسن حججی پرورش یافته و اینگونه دلاورانه به شهادت برسد.

انتهای پیام
اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.